Epostalarınızı Kolayca Yönetin: Mozilla Thunderbird

Epostalarınızı Kolayca Yönetin: Mozilla Thunderbird

İşe Koyulmak Daha Kolay

Posta Hesabı Kurulum Sihirbazı

Bu özellik gelmeden önce IMAP, SMTP ve SSL/TLS ayarlarınızı bilmeniz gerekiyordu. Şimdi ise vermeniz gereken bilgiler sadece adınız, e-posta adresiniz ve parolanız; becerikli e-posta hesap kurulumu aracımız veri tabanımıza bakarak sizin için e-posta ayarlarını bulacak.

Tek Tıkla Adres Defteri

Tek tıkla ulaşılan Adres Defteri, kişileri adres defterinize eklemenin hızlı ve kolay bir yoludur. Yalnızca aldığınız iletilerdeki yıldız simgesine tıklayarak kişileri ekleyin. Çift tıkla da fotoğraf, doğum günü ve diğer iletişim bilgileri gibi daha fazla ayrıntıyı ekleyebilirsiniz.

Ek Dosya Anımsatıcısı

Ek anımsatıcısı, e-postaya gövdesinde "ekteki Word belgesi" gibi sözcükleri arayarak, siz gönder düğmesine basmadan size dosyayı eklemenizi hatırlatır.

Sekmeler ve Arama

Sekmeler

Firefox'un sekmeli taramasını beğeniyorsanız, sekmeli e-postayı da seveceksiniz. Sekmeli e-posta, iletileri farklı sekmelerde açmanıza olanak tanır ve böylecek iletiler arasında hızlıca geçiş yapabilirsiniz. Belki de daha önceki bir yazışmayla ilgili bir e-postaya cevap veriyorsunuzdur. Sekmeli e-posta birden fazla e-postayı açık tutarak farklı iletilere başvurmanızı kolay kılar.

Bir e-postaya çift tıklamak veya üzerindeyken enter düğmesine basmak o iletiyi artık yeni sekmede açacak. İletilere veya dizinlere sağ tıklamak veya onların arka planda bir sekmede açılmasını sağlayacak.

Thunderbird'den çıkarken görünen sekmeler korunacak ve Thunderbird'ü yeniden açtığınızda yeniden açılacak. Sekmeler arasında geçişinize yardımcı olmak için sekme araç çubuğu üzerinde sekme menüsü de var.

Hızlı Süzgeç Araç Çubuğu

Hızlı Süzgeç Araç Çubuğu e-postaları daha çabuk süzmenizi sağlar. Hızlı Süzgeç arama kutusuna bir şeyler yazmanızla birlikte sonuçlar anında gösterilir. Ayrıca e-postaları haber grubuna, etiketine ve Adres Defteri'nizdeki kişilere göre de süzebilirsiniz. Bir süzgeci "sabitleyerek" veya kaydederek farklı dizinlerde de kullanabilirsiniz.

Arama

Tam olarak aradığınız e-postayı bulmanız için Thunderbird'deki arama arayüzünde süzme ve zaman çizgisi araçları bulunur. Thunderbird ayrıca tüm e-postalarınızı endeksleyerek çok daha hızlı bulmanızı sağlamaya yardımcı olur. Arama sonuçlarınız bir sekmede gösterilir, böylece siz de arama sonuçları ve diğer e-postalar arasında kolayca gidip gelebilirsiniz.

İleti Arşivi

İleride ihtiyaç duyacağınızı düşündüğünüz bir iletiyi posta kutunuzun dışına silmeden taşımak istiyorsanız, onu arşivleyin! Arşivleme gelen kutunuzu yönetmenize yardımcı olur ve e-postanızı arşiv dizinine koyar.

Arşivle düğmesine veya ‘A’ tuşuna basmak e-postanızın arşivlenmesini sağlayacaktır.

Etkinlik Yöneticisi

Etkinlik Yöneticisi Thunderbird ile e-posta sağlayıcınız arasındaki tüm etkileşimin kaydını tek bir yerde tutar. Artık düşünmenizi gerektirecek bir şey kalmıyor. E-postanızda yaşanan her şeyi görmek için artık tek bir yere bakmanız yeterli.

E-Posta Deneyiminizi Özelleştirin

Thunderbird Görünümü

Hafif "temalar" olan Persona'lar, Thunderbird'ün görünümünü ve duygusunu bir anda değiştirmenize izin verir. En yeni filmlerin afişlerinden meşhur yerlerin görüntülerine, Japon karakterlerden tuttuğunuz takımın renklerine kadar yüzlerce hafif tema indirilmeyi bekliyor. Birçok temadan istediğinizi seçerek de Thunderbird'ün simgelerini değişik şekillere sokabilirsiniz.

Akıllı Dizinler

Gelen Kutusu, Giden Kutusu veya Arşiv dizini gibi özel dizinleri bir araya toplayan Akıllı Dizin özelliği, birden çok e-posta hesabınızı idare etmenize yardımcı olur. Her hesabın gelen kutusuna ayrı ayrı bakmaktansa, gelen tüm e-postayı tek bir gelen kutusunda görebilirsiniz.

Eklenti Yöneticisi

Eklentileri doğrudan Thunderbird üzerinden bulup kurun. Artık eklenti sitesini ziyaret etmenize gerek yok; eklenti yöneticisini ateşleyin yeter. Hangi eklentinin size uyduğundan emin değil misiniz? Oylar, öneriler, açıklamalar ve eklentinin kullanılırken alınan görüntüleri eklenti seçiminizde size yardım eder.

E-Postanızı Güvende Tutun ve Koruyun

Sonuna Kadar Mahremiyet

Thunderbird, kullanıcı gizliliği için resim koruması desteği içerir. Kullanıcının gizliliğini sağlamak için Thunderbird e-posta iletilerindeki uzaktan çekilen resimleri otomatik olarak engeller.

Dolandırıcılık Koruması

Thunderbird, hileyle kullanıcının kişisel ve özel bilgilerini alma amacı taşıyan e-posta ile dolandırıcılık girişimlerinde, alınan iletinin potansiyel yemleme girişimi olduğu belirterek sizi korur. İkinci bir savunma önlemi olarak Thunderbird, tıklandığında URL'de göründüğünden farklı sitelerin açılmasını sağlayan bağlantılara karşı sizi uyarır.

Otomatik Güncelleme

Thunderbird'ün güncelleme sistemi son sürümü kullanıp kullanmadığınızı kontrol eder ve bir güvenlik güncellemesi hazır olduğunda size haber verir. Bu güvenlik güncellemeleri küçük boyutludur (200-700 KB) ve sadece ihtiyacınız olanı sunar. Böylece güvenlik güncellemesini indirip kurmak çabuklaşır. Otomatik güncelleme sistemi Thunderbird için Windows, Mac OS X ve Linux üzerinde 40'tan fazla dilde güncelleme sağlar.

Çöpten Kurtuluş

Thunderbird'ün popüler gereksiz posta araçları, istenmeyen postalardan kurtulmak üzere güncellendi. Aldığınız her e-posta Thunderbird'ün gereksiz posta süzgeçleri tarafından karşılanır ve değerlendirilir. Gereksiz postaları her işaretlemeniz Thunderbird'ün "öğrenmesini" ve süzgeçlerini geliştirmesini sağlar. Böylece siz de dikkate değer postaları okumaya daha fazla vakit ayırabilirsiniz. Thunderbird ayrıca e-posta hizmet sağlayıcınızın gereksiz posta süzgeçlerini kullanarak da gelen kutunuzu çöpten uzak tutabilir.

Açık Kaynaklı

Thunderbird'ün kalbinde dünya çapına yayılmış tutkulu, tecrübeli geliştiriciler ve güvenlik uzmanları tarafından yürütülen açık kaynaklı yazılım geliştirme süreci yatar. Açık yapımız ve etkin uzman topluluğumuz sayesinde ürünlerimizin daha güvenlikli olması ve çabucak güncellenmesi sağlanır. Bu, genel güvenliği desteklemek için üçüncü taraf güvenlik tarama ve değerlendirme araçlarından faydalanmamızın da önünü açar.

Kaynak: https://www.mozilla.org/tr/thunderbird/features/


Güncel Konular! Bloglarımıza Göz Atın

Bize Merheba Demek İster Misiniz? Sizden Mail Almak İsteriz.

(0532) 650 53 95 ->Whatsapp Pazartesi-Cuma (8:30-17:30)


(0322) 244 10 34


bilgi@ekinyazilim.com

Reşatbey Mah. 62005 Sk. Bilge Apt. Kat:2 No:5
Seyhan / Adana / Türkiye

Mesajınızı aldık, teşekkür ederiz...

banner

Subscription Request Successfully placed!

Your Message successfully sent!