Frameworkler Üzerine Genel Bir Bakış

Frameworkler Üzerine Genel Bir Bakış

Frameworkler üzerine

 

 PHP çok esnek ve dinamik bir dildir ve her yazılımcı kendine kolay gelen veya daha önceden kullanmış olduğu fakat yeni projeye uyum sağlaması mümkün olmayan kütüphaneleri kullanmaya devam etmektedir. En iyi ihtimalle sadece günü kurtarmaya yönelik çözümler üretmektedirler. Bu problemlerin doğal sonucu olarak bir çok php projesi yarım kalmıştır ve tamamlamak yerine arkadan gelen yazılımcı kendi seçtiği kütüphane ile projeye yeniden başlamayı daha mantıklı bulmuştur.

Bütün bu problemlerin ortadan kaldırmak için 25-30 sene önce ortaya çıkan MVC (Model-View-Controller) yapısının php’de de kullanılması gerektiğinin düşüncesi yayılmıştır, temelinde MVC altyapısı olan php Frameworkler yazılmıştır.

PHP Framework Nedir?

 

 PHP geliştiricilerinin her defasında farklı kütüphaneler araştırmasını önlemek ve altyapıyla uğraşmak yerine projelerine odaklanmalarını sağlamak amacıyla ortaya çıkmıştır.

Mesela; php ile oluşturulan birçok projede, veri tabanı bağlantısını sağlayan ve daha kolay bir şekilde veri tabanı sorguları yapılmasını sağlayan php
Veri tabanı sınıflarına ihtiyaç duyulmaktadır. Günümüzde hemen hemen bütün php frameworklerin içerisinde bulunan veri tabanı kütüphaneleri sayesinde, yeni bir veri tabanı kütüphanesi aramaktan ve o kütüphanenin nasıl çalıştığını anlamak için zaman harcamaktan kurtulmuş oluyoruz. Ayrıca olurda yerimize başka geliştiriciler geldiği zaman onuda kullandığımız kütüphaneleri araştırma zahmetinden kurtarmış oluyoruz. Buna ek olarak, birçok framework kendi güvenlik modülleri ile birlikte geldiğinden, bilindik birtakım basit güvenlik açıklarını da (SQL Injection, XSS vb.) önlemiş oluyoruz.

Kısacası frameworkler, geliştirilen projelerin daha stabil, daha hızlı ve daha güvenli çalışmasını sağlıyorlar.

Neden Bir PHP Framework Kullanmalıyım?

Her php geliştiricisi kendi yöntemlerini kullanarak proje yazar. Projelerin stabil ve kolay geliştirilebilir halde olması için php’de belirli bir seviyeye gelen tüm geliştiricilerin en az bir php frameworku kullanmaları gerekmektedir. Günümüzde o kadar çok php framework var ki php kullanıcıları da hangisini kullanacaklarına karar veremiyorlar. Peki, ama hangi frameworku hangi projede kullanmamız gerekiyor? İşte bu sorunun cevabı yine php geliştiricilere kalıyor, örneğin Codeigniter kapsamlı projeler için tercih edilirken düşük kapsamlı projeler için mesela web siteleri çok hantal kalmaktadır.

  1. Yii Framework

Yii Framework kendisini en güvenilir framework olarak tanıtıyor. Yii Framework’u diğerlerinden ayıran en önemli özelliklerden biri, Acive Record özelliği. Bu özellik sayesinde veritabanı sorgularının yükünü büyük bir ölçüde azaltabiliiyorsunuz.

      2.Codeigniter

-Birçok geliştirici tarafından test edilen güvenlik ve performans iyileştirmelerini içermesi,

-Farklı veritabanlarına kolay bir şekilde entegre edilebilmesi,

-Birçok frameworke göre hızlı çalışması,

-Popüler ve Türkçe kaynak açısından zengin içeriğe sahip olması,

tercih sebepleri arasında sayılabilir. Geri kalan tüm özellikler zaten rakiplerinde de bulunuyor. Codeigneter’ın en büyük dezavantajı ise küçük ölçekli siteler için pek uygun olmaması. En büyük rakibi olan Laravel’de ise böyle bir problem bulunmuyor.

3. Laravel

Laravel, diğer frameworklere göre çok yeni olmasına rağmen çok hızlı bir şekilde büyüyor. Bunun nedenlerinden biri de çok esnek ve hafif bir framework olması. Bunun yanında sade ve basit kullanımı ile ekip olarak çalışanlar için oldukça verimli bir çalışma ortamı sağlıyor.

-Çok küçük ölçekli sitelerde kullanılabileceği gibi yüksek trafiklerde ve sunucuya yük getiren işlemlerde de oldukça performanslıdır.

-Laravel, gelişmiş ORM desteği ile birçok sorgudan kurtulmanızı ve web sitenizin yükünü azaltmanızı; ayrıca Mysql, Postgresql ve Oracle gibi birçok veritabanında çalışan SQL sorgularını, sorgularda hiçbir değişiklik yapmadan kolay bir şekilde çalıştırmanızı sağlar.

-Class Auto Loading özelliği ile sınıflarınızı yapılandırmak ve tekrar tekrar istekte bulunmak zorunda kalmazsınız. Auto Loading’e tanımlanan tüm sınıfları Laravel sizin için çağıracaktır.

-Laravel, 4. versiyonu ile çok kararlı bir yapıya bürünmüştür. Bu özelliği ile de gelecekte daha çok tercih edileceğinden emin olabiliriz.

-Türkçe kaynak açısından da zengin bir içeriğe sahiptir.

 

 

 

 


Güncel Konular! Bloglarımıza Göz Atın

Bize Merheba Demek İster Misiniz? Sizden Mail Almak İsteriz.

(0532) 650 53 95 ->Whatsapp Pazartesi-Cuma (8:30-17:30)


(0322) 244 10 34


bilgi@ekinyazilim.com

Reşatbey Mah. 62005 Sk. Bilge Apt. Kat:2 No:5
Seyhan / Adana / Türkiye

Mesajınızı aldık, teşekkür ederiz...

banner

Subscription Request Successfully placed!

Your Message successfully sent!